Fakulta/součást, která program vypisuje:
Přírodovědecká fakulta
Druh programu CŽV:
Programy dalšího vzdělávání
Název skupiny programů, ve které je kurz realizován:
Další vzdělávání pedagogických pracovníků
Vzdělávací cíle skupiny programů:
Další vzdělávání pedagogických pracovníků.
Název programu/kurzu:
Satelitní snímky pro sledování stavu krajiny
Zaměření programu/kurzu:
na výkon povolání (profesně)
Anotace programu/kurzu
Výukový program je koncipován pro rozvoj současné výuky zeměpisu, biologie či ekologie na 2. stupni ZŠ, gymnáziích a SOŠ prostřednictvím inovativních datových zdrojů a webových aplikací.
Satelitní snímky jsou primárním zdrojem informací o stavu a vývoji krajiny kdekoliv po světě. Představují moderní, aktuální a objektivní data pro popis krajiny.
Svým prostorovým a časovým rozlišením mohou ukazovat detailní vývoj v lokálním měřítku, stejně jako dlouholetý trend na národní či globální úrovni.
Snadná přístupnost těchto dat široké veřejnosti, stejně jako dostupnost a "nenáročnost" programových řešení pro práci s nimi v posledních letech doznala výrazného pokroku. Veškerou základní práci se satelitními daty je možno dnes provádět ve webovém prostředí, na které jsou studenti zvyklí, bez nutnosti pořizovat speciální programové vybavení.
Formou přednášek, praktických ukázek, cvičení a diskusí se účastníci kurzu seznámí s aktuálními možnost využití satelitních dat ve výuce zeměpisu, biologie, ekologie. Naučí se prakticky ovládat webové rozhraní pro výběr a analýzu satelitních dat, vytvářet animace a grafy vývoje. Účastníkům budou představeny praktické ukázky.
Vzdělávací cíle programu/kurzu
Hlavním cílem vzdělávacího programu je prostřednictvím názorné výuky zajistit metodickou podporu učitelům zeměpisu či biologie při zefektivňování a rozvoji své výuky a pedagogické praxe v oblasti začlenění práce se satelitními daty do jejich výuky.
Hlavní cíl je rozdělen na pět dílčích cílů odpovídacích naplnění částí výukového procesu:
1. Představit základní principy využití a analýzy satelitních dat v hodinách zeměpisu, biologie i mimo ní.
2. Poskytnout a prakticky ukázat aktuální přehled zdarma dostupných dat a webových rozhraní s analytickou funkcí.
3. Prakticky naučit pedagogy v těchto prostředích pracovat.
4. Názorně aplikovat satelitní data na vybrané téma.
5. Společně řešit a debatovat nad vybranými úkoly s potenciálem pro využití satelitních dat.
Dosažením všech cílů se předpokládá zatraktivnění a zvýšení celkové kvality učebního procesu zeměpisu či biologie/ekologie. Rovněž se předpokládá zefektivnění a inovace práce učitelů s využitím série jednoduchých kroků představených v programu.
Požadované předpoklady
neuvedeno
Profil absolventa
neuvedeno
Garant programu/kurzu
Pechanec Vilém, prof. RNDr. Ph.D.